ଓଡ଼ିଶା

ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ଦେବସ୍ନାନ, ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଚୂଡାନ୍ତ

ପୁରୀ ୧/୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ) : ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଆଗାମୀ ୨୮ତାରିଖ ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏଥିରେ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଗତକାଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ନାନ ବେଦୀ ଉପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜଳ ଲାଗି, ହାତୀ ବେଶ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ନିତୀ ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସକାଳ ୫ଟା ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ, ଦିନ ୧୨ଟାରୁ ୨ଟା ମଧ୍ୟରେ ମହହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ୧୦୮ବଡୁ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରାଯିବ। ଦିନ ୩ଟା ୩୦ରେ ଛେରାପହଁରା, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ୫ଟା ମଧ୍ୟରେ ହାତୀବେଶ କରାଯିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ। ଏହାପରେ ସକାଳ ଧୂପ କରାଯିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ରାତି ୯ଟା ୩୦ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବସାଧାରଣ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଣ ମେଲା ଦର୍ଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। କୌଣସି ଭକ୍ତ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ରାତି ୧୦ଟା ୩୦ରୁ ୧ଟା ୩୦ମଧ୍ୟରେ ମହାପ୍ରଭୁ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରୁ ବାହୁଡା ବିଜେ କରିବେ। ରାତି ୨ଟାରେ ସୁନା ଚିତା ଓ ରାହୁରେଖା ମଇଲମ କରାଯିବ। ଜଳ ଲାଗି ନୀତି ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।। ଜଳ ଲାଗି ସମୟରେ କୌଣସି ସେବକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଲାଗି ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ମହାପ୍ରଭୁ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ବିଜେ କରିଥିବା ବେଳେ ସମ୍ମୁଖରେ କୌଣସି ସେବକ କିମ୍ବା ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଅବରୋଧ କରି ଛିଡାହେବେ ନାହିଁ। ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଏବଂ ସେବା ପୂଜା ସମ୍ପର୍କରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥାବଳି ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଶ୍ରୀଜେନା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ରାଜାଭିଷେକ ରୁକ୍ମଣୀ ହରଣ ଏକାଦଶୀ, ଚମ୍ପୁକ ଦ୍ୱାଦଶୀ ଓ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ସେନାପଟ୍ଟା ଲାଗି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଡଃ. ସାର୍ଥକ କୁମାର ଷଡଙ୍ଗୀ ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀୀପ କୁମାର ଦାସ, ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ଛତିଶା ନିଯୋଗ ମହାନାୟକ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ପାଟ୍ଟଟଯୋଶୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ନିଯୋଗ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top