ଗଜପତିଙ୍କ ପୂଷ୍ୟାଭିଷେକ

ପୁରୀ, ୫/୧(ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ): – ପୂଷ୍ୟାନକ୍ଷତ୍ର ଯୋଗରେ ଗଜପତି ମହାରାଜ ଦିବ୍ୟସିଂହଦେବଙ୍କ ପୂଷ୍ୟାଭିଷେକ ଶ୍ରୀନଅରରେ ଗୁରୁବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ସଂପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବରୁଣପୂଜା, ପଂଚଦେବତାପୂଜା, ବର୍ନ୍ଧନୀକଳସୀ ପୂଜା, ରାମାଭିଷେକ ପଟିପୁଜା ଶ୍ରୀ ନଅରରେ କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜଗୁରୁ ଦେବୀପ୍ରସାଦ ରାଜଗୁରୁ, ସୁଂଧାଶୁରାଜଗୁରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପାଦନା କରିଥିଲେ। ରାଜଗୁରୁ ଆଣୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ପାରମିତା ରାଜଗୁରୁ ବନ୍ଦାପନା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଗଜପତି ମହାରାଜାକୁ ପଇତା ଲାଗି ଓ ମହାପ୍ରସାଦ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗଜପତି ଗାଦିକୁ ବିଜେ କରିବା ପରେ ଷୋଳଶାସନରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଓ ପଣ୍ଡିତ ମାନେ ନଡିଆ ଓ ପଇତା ପ୍ରଦାନ କରି ଗଜପତିଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଥିଲେ। କାହାଳୀ, ତେଲିଙ୍ଗୀ ବାଜା, ଝାଞ୍ଜ ଆଦି ପାରମ୍ପାରିକ ବାଦ୍ୟରେ ଶ୍ରୀନଅର ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ବାଦସୀନ ହେବାପରେଗଜପତିଙ୍କୁ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହାସହ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମାନେ ଏକ ପାହାଡା ଦେହରେ ଚରଣରେଣୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ତାହା ଗଜପତିଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଢଳାଯାଇଥିଲା। ପାରମ୍ପରିକ ରାଜକେୟ ବେଶ ପୋଷାକ ରେସ ଜିତ ହୋଇ ଗଜପତି ଗାଦିସୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସାଧୁସନ୍ଥ, ବୈଷ୍ଣବ ଓ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥଇଲେ। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଶ୍ରୀ ନଅରରେ ଲୋକେ ପାରମ୍ପରିକ ପର୍ବ ପ୍ରଥମେ ପଂଚବେଶଣ ପୂଜା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ପରେ ଅଭିଶେକ ନୀତି ସଂପନ୍ନ ହୁଏ। ଗଜପତିଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳାପର୍ଣ ପରେ ଅଭୀମନ୍ତିତ ଜଳରେ ଅଭିଷେକ କରାଯାଏ। ଗଜପତିଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଶାସନ ଶୁଭ ମଙ୍ଗଳରେ ଚାଲୁ ଏବଂ ଜଗତର କଲ୍ୟାଣ ହେଉ ବୋଲି ବ୍ରାହ୍ମଣ ମାନେ ଆଶିଷ ଦେଇଛନ୍ତି। (ଗଜପତିଙ୍କ ଫାଇଲ ଫଟୋ)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *