ଖେଳ

ଖୋଖୋ ଚମ୍ପିଆନ ସସ୍ମିତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ବିଜେପି ଜିଲ୍ଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ସମ୍ପଦ

ତିର୍ତ୍ତୋଲ୦୯/୦୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ଟୁକନ ସେଠୀ) – ଲଣ୍ଡର ବର୍ଲିନ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଖୋ ଖୋ ଖେଳରେ ବିଶ୍ୱ ଚମ୍ପିଆନ ହୋଇ ସ୍ୱଦେଶ ପର୍ତ୍ତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ସସ୍ମିତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନାର ସୁଅ ଛୁଟିଲାଣି। ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ଭାରତୀୟ ଜନତାପାର୍ଟିର ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ସମ୍ପଦ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ, ଜିଳ୍ଲାସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୁଧିର କୁମାର ମଲ୍ଲିକ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୁଦିପ୍ତ ନାଥ, ରଶ୍ମି ରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଲିକ, ରାକେଶ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ସମେତ ବିଜେପୀ କର୍ମୀ ସସ୍ମିତାଙ୍କ ଗୋପିଆକୁଦସ୍ଥିତ ଘରେ ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କୁ ପୁଷ୍ପଗୁଛ, ଉପଢ଼ୌକନ, ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ଦେଇ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକ ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ମଫସଲି ଅଞ୍ଚଳ ଗୋପିଆକୁଦ ଗ୍ରାମର ସୋରୋଜ ନାଥ ଶର୍ମା ଓ କଲ୍ୟାଣି ନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ମଧ୍ୟମା କନ୍ୟା ସସ୍ମିତା ନାଥ ଶର୍ମା ସିନିୟର ମହିଳା ଖୋଖୋ ଖେଳରେ ଭାଗନେଇ ଗୋଲ୍ଡମେଡ଼ାଲର ଅଧିକାରିଣୀ ହୋଇପାରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ସ୍ଥିତ ମଣିଚରଣ ସାରଳା ଏକାଡ଼େମୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାପାଇଁ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟର କ୍ରିଡ଼ା ଶିକ୍ଷକ ଭୂବନାମୋହନ ଦାସ ସସ୍ମିତାଙ୍କୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଏକ ଅବିଶ୍ୱସନିୟ ଖେଳାଳୀର ପ୍ରତିଭା ଲୁଚିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ସସ୍ମିତାଙ୍କ ପରିବାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୂର୍ବଳ ଥିବାରୁ ଖେଳିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇପାରିନଥିବାବେଳେ ସସ୍ମିତା କିନ୍ତୁ ଭାଙ୍ଗିନପଡ଼ି ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥିଲେ। ୨୦୧୧ ରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖେଳ ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଲଣ୍ଡନର ବର୍ଲିନ୍ହାମ ଠାରେ ଗତ ୨ ତାରିଖ ଠାରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଉଥିବା ପ୍ରଥମକରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଚମ୍ପିଆନ ହୋଇ ଗୋଲ୍ଡମୋଡ଼ାଲ ଜିତିଥିଲେ। ଏହି ଗୋଲ୍ଡମେଡ଼ାଲର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ତିର୍ତ୍ତୋଲ ମାଟିର ଝିଅ ସସ୍ମିତା ନାଥ ଶର୍ମା(୧୮)। ଯାହାକୁ ନେଇ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ମାଟି ଆଜି ଗର୍ବିତ। ମଫସଲି ଗରିବ ପରିବାରରେ ସସ୍ମିତା ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଖେଳପ୍ରତି ନିଜକୁ କେବେ ଦୂର୍ବଳ ମନେକରିନଥିଲେ। ଏବେ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଆଦିକବି ସାରଳାଦାସ କଲେଜରେ +୩ରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଖୋଖୋ ଖେଳର ମୋହ ଛାଡ଼ିନାହିଁ। ପରିବାରର ଅଭାବ ଅନାଟନ ଭିତରେ ପାଠପଢ଼ି ଆଗକୁ ବଢ଼ିଚାଲିଛନ୍ତି। ସସ୍ମିତାଙ୍କ ବାପା ସରୋଜ ଘରପାଖରେ ଏକ ଛୋଟିଆ ବ୍ୟବସାୟୀ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୫ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବକୁ ଚଳାଇବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷେ କଷ୍ଟ ସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ୩ ନମ୍ବର ଖେଳାଳୀଭାବେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସସ୍ମିତା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିଣି ଦେଶ, ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ତଥା ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଅଞ୍ଚଳପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସାଭପତି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାଇଁ ସସ୍ମିତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ସହିତ ଏଭଳି ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇଦେବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବେବୋଲି କହିଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top