କନିମୂଳ ଗ୍ରାମରେ ଗୋପୀନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ତିର୍ତ୍ତୋଲ୦୯/୦୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ଟୁକନ ସେଠୀ) -ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କନିମୂଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ କନିମୂଳ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଗୋପୀନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିର ଓ ବିଗ୍ରହ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସସ୍ମିତା ସାହୁ ଓ ଶରଣ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ସଂଯୋଜନାରେ ସନାତନ ଦଳାଇ, ପବିତ୍ର ମୋହନ ସ୍ୱାଇଁ, ସଂଗ୍ରାମ କେଶରି ସ୍ୱାଇଁ, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଇଁ, ଭରେଶ୍ୱର ଖୁଣ୍ଟିଆ, ନୃସିଂହ ଲେଙ୍କା, ଶ୍ରୀଧର ସ୍ୱାଇଁ, କପିଳ ସ୍ୱାଇଁ, ପ୍ରକାଶ ସ୍ୱାଇଁ, ଅଭୟ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ଅବଦାନରେ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ରାଉତ ଓ ନବ କିଶୋର ରାଉତ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଭାବେ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାତଃରୁ କର୍ତ୍ତା ପଞ୍ଚାନନ ଦଳାଇ, କର୍ତ୍ତୀ ନିରୂପମା ଦଳାଇଙ୍କ ସମେତ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଘଣ୍ଟ ଘଣ୍ଟା ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡଳୀ ଓ ପୂଜକ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହାନଦୀରୁ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ମନ୍ଦିର ପରିସର ଯଜ୍ଞସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ମନ୍ଦିର ଚତୁପାର୍ଶ୍ୱ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ। ପୂଜକ ନିରଞ୍ଜନ ଦାଶ, ଅନିରୁଧ ପତି, ସୁଶିଲ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଘଟସ୍ଥାପନ, ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା, ଘୃତଯଜ୍ଞ, ହୋମଯଜ୍ଞ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯିବା ସହିତ ବେଦମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାନାମ୍ବର ପଣ୍ଡା, ବିଜୟ ପଣ୍ଡା, ମଳୟ ପଣ୍ଡା, ପ୍ରଦୋଷ ପଣ୍ଡା, ଶଙ୍କର ପଣ୍ଡା, ବୁବୁ ପଣ୍ଡା, ପିଙ୍କୁ ପଣ୍ଡା, ଶଙ୍କର ପଣ୍ଡା ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଦାସ, ୃଖିଲ ଦାସ, ଅପୂର୍ବ ଦାସ, ବିରକିଶୋର ସାହୁ, ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଦଳାଇ, ସନ୍ଦିପ ସ୍ୱାଇଁ, ବିକ୍ରମ ଦାସ, ଦୂର୍ଯ୍ୟଧନ ରାଉତ, ଶିଶିର ଦଳାଇ, ଦିଲିପ ସ୍ୱାଇଁ, ଚନ୍ଦନ ଦଳାଇ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ରାଉତରାଏ, ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ଜେନା, ଶିଶିର ମଲ୍ଲ, ଶରତ ଦଳାଇ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଦାସ, ଶୁଶାନ୍ତ ସାହୁ, ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ସ୍ୱାଇଁ, ରବିନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଇଁ, ପ୍ରଫୁଲ ରାଉତଙ୍କ ସମେତ ଗ୍ରାମବାସୀ ସକ୍ରିୟ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *