ଓଡ଼ିଶା

ଓଡିଆ ଭାଷା ସୂରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ

ପୁରୀ, ୧୧/୧(ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ): ଓଡିଆ ଭାଷା ସରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସର୍କିଟ ହାଉସ ଠାରେ ଏକ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସୋମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଓଡିଆ ଭାଷା ସୂରକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ସଭାପତି ବ୍ରଜକିଶୋର ତ୍ରୀପାଠୀ କହିଲେ ଯେ ଓଡିଶାର ଭୌଗଳିକ ମାନଚିତ୍ର ବଦଳି ଗଲାଣି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ। ଭାଷା ଭିତିକ ରାଜ୍ୟ ପୂନଃ ଗଠନ ୧୯୫୬ ମସିହାରେ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା। କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅଭିଚାର ଫଳରେ ବହୁ ଓଡିଆ ଭାଷାଭାଷି ଅଂଚଳ ଓଡିଶାରେ ନ ମିଶି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମିଶିଲା। ବିଚ୍ଚିନ୍ନ ଅଂଚଳର ଓଡିଆ ମାନଙ୍କର ଦଃୁଖ ଓ ଅନୁରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ। ଓଡିଶାରେ ସୀମା ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ରତର ହେଲା। କଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱର ଚକ୍ରାନ୍ତରେ ଓଡିଶାର କଗ୍ରେଂସ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଚିନ୍ତୁ ବିଚ୍ଚିନ୍ନା ଅଂଚଳ, ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବାହାରେ ରହିଗଲା। ଆଜି ମଧ୍ୟ ବିଚ୍ଚିନ୍ନାଂଚଳରେ ଥିବା ଓଡିଆ ଭାଷାଭାଷି ଅଂଚଳରେ ନିଯୁକ୍ତ ୧୫୨ ଜଣ ଓଡିଆ ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ ଓଡିଶା ସରକାର ନିୟମିତ ଦରମା ଦେଇ ନ ଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡିଆ ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଆନ୍ତରିକତାର ନମୂନା। ଓଡିଶା ମାନଚିତ୍ରର ଭିତରେ ଥିବା ସୀମାନ୍ତ ୬ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରାୟ ୯୫ ଟି ଗ୍ରାମକୁ ଅକ୍ତିଆର କରିବା ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟର ହୀନ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଏବେ ବି ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଏଣେ ଓଡିଶା ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ଜମି, ଜଳ, ଖଣି, ଖାଦନ, ବାହାର ଲୋକଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ଅବକ୍ଷୟିତ ଜଙ୍ଗଲ ବି ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ନାମରେ ସେହି ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ତ୍ରୀପାଠୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ମହାନଦୀ, ବଂଶଧାରା, ପୋଲାଭରମ, ମହେନ୍ଦ୍ର ତନୟା, ଝଂଜାବତି, ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଜଳ ଓଡିଶା ପାଇବାରୁ ବଂଚିତ ହୋଇଛି। ୧୯୫୮ ମସିହା ସୀମା ସରହଦ ପଥରକୁ ନେଇ ଏହି ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।୧୯୬୮ ମସିହାରେ ଓଡିଶା ସରକାର ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ଗତ ୬ ବର୍ଷ ତଳେ ଓଡିଆ ସରକାରଙ୍କ ଦୁର୍ବଳ ଆଇନ୍ ପରିଚାଳନା ପାଇ୍ଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁନର୍ବାର ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଓ ତାହା ଅପାରଗ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିକଟରେ ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଛି। ବିବାଦୀୟ କୁଟିଆ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ୨୨ ଟି ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ଓଡିଶାର ୧ ଜଣ ସରପଂଚ ଥିବା ବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ରର ସରକାର ଏହାକୁ ୩ ଟି ପଂଚାୟତରେ ବିଭକ୍ତ କରି ୩ ଜଣ ସରପଂଚ ମାନ୍ୟତା ଦେଇ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ସୀମାନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଓଡିଶାର ସୀମାନ୍ତ ଏହି ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ବିଲିନ ହୋଇଯିବ ଓ ଓଡିଶା ତାର ସୀମାନ୍ତ ହରାଇବ। ଓଡିଶାର ଦୁର୍ଗତି ପୋଲଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ, ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦ ବଂଟନ ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସହ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସୀମାବିବାଦର ମରାମଲା ଏବେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ତ୍ରୀପାଠୀ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଓଡିଶାର ଓଡିଆ ଭାଷା ପ୍ରତି ଉଦାସୀନ ନେତୃତ୍ୱ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଦୁର୍ବଳ ଓ ବେପରୁୱ, କେସ ପରିଚାଳନା ରାଜ୍ୟର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କାରଣ ହୋଇଛି। ଓଡିଶାର ଅଯୋଗ୍ୟ ଶାସନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ଅବକ୍ଷୟିତ ସୀମାନ୍ତକୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଓଡିଶାର ନୂଆ ମାନଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୂର୍ବତନ ନଗରପାଳ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଦସାସ, ଯୁବ ନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ରଥ ଓ ଯୁଗଜିତ ମହାପାତ୍ର ଆଦି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top