ଗଜପତି

ଏସକେସିଜି କଲେଜର ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗର ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୫ା୨(ଓଡିଆ ପୁଅ/ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ)- ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ସ୍ୱୟଂ ଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ “ପୋଭଟି ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ: ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଆଣ୍ଡ ପଲିସିସ” ଶୀର୍ଷକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରଥମେ ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡ.ସୁନନ୍ଦା ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭାରତର ଗରିବିକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । କଲେଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଧ୍ୟାପକ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ନିତିନିୟମକୁ ସଠିକ ଭାବେ ଅନୁକରଣ କରାଗଲେ ଏବଂ ଭାରତରେ ରହିଥିବା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୁର ହେବ ଏବଂ ଗରିବି ସୁଚି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସେହିପରି ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରମାନେ ପାଠ ପଢା ସରିବାପରେ କେବଳ ନିଯୁକ୍ତି ଅପେକ୍ଷାରେ ନରହି ନିଜର ଜ୍ଞାନକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆର୍ଥିକ ଅନାଟନ ଯୋଗୁ ଅନେକ ଛାତ୍ର/ଛାତ୍ରୀ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଭୁଲ ମାର୍ଗରେ ପରିଚାଳିତ କରୁଛନ୍ତି ଏପରି ଆଦୌ ସ୍ପୃହଣିୟ ନୁହଁ ବୋଲି ଆଲୋଚନାରେ କୁହାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ସେଞ୍ଚୁରିଆନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଡେପୁଟି ରେଜିଷ୍ଟର ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଭାରତରେ ଗରିବିର ସୁଚିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକଣ ବା ନିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଡମ୍ବରୁଧର ଦାସ, ବିନାୟକ ପ୍ରଧାନ, ବ୍ରଜସୁନ୍ଦର ପାଣି, ବ୍ରଜବନ୍ଧୁ ନାୟକ, ରିତା ପାଇକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ଆଲୋଚନାରେ ନିଜ ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସେମିନାର ସମ୍ପାଦକ ଡିଲେଶ୍ୱର ବିଶୋଇ, ଉପସମ୍ପାଦକ ଏଲ ଯୋଗି ଏବଂ ମୋନାର୍କ ମିଶାଲ ପ୍ରମୁଖ ସୁଚାରୁ ରୁପରେ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top