ଇନ୍ଦିରାଗାନ୍ଧୀ କଳାକେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଶାଳା ଉଦ୍ ଯାପିତ

ପୁରୀ:୧/୯(ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ): ଇନ୍ଦିରାଗାନ୍ଧୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କଳାକେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କର୍ମଶାଳା ଉଦ୍ ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। କର୍ମଶାଳାରେ ଓଡିଶାରୁ ଡକ୍ଟର ସୁଦର୍ଶନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାସ, ଉଦୟନାଥ ସାହୁ, ଡକ୍ଟର ଶୁଭେନ୍ଦୁ ମୁଣ୍ଡ, ଡକ୍ଟର ନଟବର ଶତପଥୀ, ଡକ୍ଟର ବାବାଜୀ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଡକ୍ଟର ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ ଓ ଡକ୍ଟର ମହେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଯୋଗ ଦେଇ ଓଡିଶାରେ ମହାଭାରତର କଥାବସ୍ତୁର ବୈଶଷ୍ଠ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ବଙ୍ଗଳାରୁ ଡକ୍ଟର ଇନ୍ଦ୍ରନୀଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଡକ୍ଟର ମକବୁଲ ବାସିଦାସ, ବାଲାଂଦେଶରୁ ଡକ୍ଟର ସାବାର ମୁସ୍ତଫା, ବାସି ଦାସ, ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ଲିଖିତ ମହାଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ପାଠ କରିଥିଲେ। ବ୍ୟାସ ମହାଭଭାରତର ତୁଳନାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ପରିପୃଷ୍ଟ ଓ ଏହା କିପରି ସଂସ୍କୃତ ମହାଭାରତ ଠାରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓ ଅନନ୍ୟ ତାହା ବିଶେଷ ରୂପେ ଆଲୋଚିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଶେଷତଃ ଓଡିଶାର ଶାରଳା ମହାଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରାହଳୟରେ ଆହୁରି ୮ଜଣଙ୍କ ମହାଭାରତ ପୋଥି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପ୍ରାବନ୍ଧିକମାନେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ମିଥିଳାର ଓ ବଙ୍ଗଳାର ତିନୋଟି ମହାଭାରତ ଉପରେ ଆଲୋଚନାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ବକ୍ତାମାନେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *