ଓଡ଼ିଶା

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଧଉଳି କଳା ମହୋତ୍ସବରେ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ସମ୍ମାନୀତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ୧୩/୩(ଓଡିଆ ପୁଅ/ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ଦାସ ) – ଚିତ୍ରକଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାରା ଦେର୍ଶରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଯୁବ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଚଳିତ ମାସ ୧୦, ୧୧ ଓ ୧୨ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଥିବା ୨୦୧୮ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଧଉଳି କଳା ମହୋତ୍ସବ ନୋଟେଡ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ଅଫ ଆୱାର ଜେନେରେସନ ୨୦୧୮ ଚିତ୍ରକଳା ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ବି.କେ କଲେଜ ଅଫ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟରେ ବ୍ୟାଚଲର ଇନ ଫାଇନ ଆର୍ଟରେ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଟପ୍ପର ହେବା ପରେ ଉତ୍କଳ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ କଲଚର ୨୦୧୦ ରେ ମଧ୍ୟ ମାଷ୍ଟର ଇନ ଭିଜୁଆଲ ଆର୍ଟରେ ଟପ୍ପର ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ବି.କେ କଲେଜ ଅଫ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟର ପେଣ୍ଟିଂ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଗେଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୩ ମସିହା ଠାରୁ ସେ ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଏକଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ୱାର୍କ ସପ ଓ ସେମିନାରରେ ସକ୍ରୀୟ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ପ୍ରକୃତି, ନାରୀ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇ ତାଙ୍କ ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଜ ଓ ପ୍ରକୃତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେ ଏକଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ସୁ-କଳା ବିଚାରକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସେ ଦୁଇ ଗୋଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ, ୧୪ ଥର ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଓ ୯ ଥର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ମାନୀତ ହୋଇ ନିଜ କଳାର ଉନ୍ନତି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣି ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର କାକଟ ମଙ୍ଗଳା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କ୍ରିଷ୍ଣା ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟରେ ଚିତ୍ରକଳା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଘର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ପୈାରାଞ୍ଚଳର ଟାଉନ ବଳରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ। ପିତା ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ମାତା ଉର୍ମିଳା ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ଓ ଆଶୀର୍ବାଦରେ ସେ ଆଜି ଏହି ସଫଳତା ପାଇଥିବା ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top